Thunderbird E-posta Hesabı Ekleme ve Ayarlar

Mozilla Thunderbird, açık kaynak olarak sağlanan e-posta istemci programıdır. XUL kullanıcı arabirimi ile yazıldığından daha verimlidir. Tarafınıza ait e-posta hesaplarını IMAP, POP3 türünde SMTP varsayılanı ile birlikte kurmanızı mail alıp göndermenizi sağlar.

Bu makalede yer alan kurulumu tüm VPS, VDS sunucu hizmetleri altında oluşturduğunuz e-posta hesapları için kullanabilirsiniz.

Bu makalede size ait bir e-posta hesabını nasıl Thunderbird’e ekleyebileceğinizi anlatacağız. Bu sayede IMAP, POP3 türünde mailler alabilecek, SMTP türünde mail gönderebileceksiniz. Thunderbird programını daha önce kullanmadı iseniz ve kurmak istiyor iseniz https://www.thunderbird.net/tr/ adresinden indirip bir kaç saniyede kurabilirsiniz.

Thunderbird’ü kurduk ve çalıştırdık, açılan ekranda E-posta kısmına tıklıyoruz ;

Mevcut E-posta Adresimi Kur ekranı gelecek, bu ekrana E-posta adresimizi ve bu e-posta adresine ait şifreyi giriyoruz Devam Et diyoruz ;

Otomatik yapılandırma seçenekleri çıkacak, burada dikkat etmeniz gereken IMAP mi yoksa POP3 sunucusu mu istediğiniz.

* Eğer IMAP seçer iseniz mail sunucunuzdan mailleri okuyacaksınız, ancak bilgisayarınızda depolanmayacak.
* Eğer POP3 seçer iseniz mail sunucunuza düşen mailler bilgisayarınızda depolanacak, ileride sunucunuz silinse bile bilgisayarınızda mail kopyaları kalacak.

Biz bu açıdan verileri önemsiyoruz ve POP3 seçiyoruz, elbette siz kendi adınıza IMAP seçebilirsiniz. Bitti tıklıyoruz ;

Aşağıdaki gibi bir uyarı ekranı gelir ise daima kalıcı kaydedip Güvenlik Ayrıcalığını Doğrula’ya tıklayın ;

E-posta hesabımız başarıyla kuruldu artık mail gönderip alabiliriz ;

İşlemler bu kadar, Ancak siz başka bilgisayarda kullanmak için ayar örneklerini merak edebilirsiniz diyerek aşağıdaki şekilde hem IMAP hemde POP3 varsayılan hesap ayar ekran görüntülerini ekledik. Ayarlara şu şekilde ulaşabilirsiniz ;

IMAP ayarları nasıl olmalı?

POP3 ayarları nasıl olmalı?

SMTP ayarları nasıl olmalı?

İpucu*: Bazı durumlarda mail.siteismi.com şeklinde otomatik oluşan sunucu adı alan adınızı cloudflare altına çekti iseniz okunmayabilir. Böyle bir durumda Sunucu adı kısımlarına sunucu ip adresinizi yazabilirsiniz.

Önerilen Diğer Konular