VPS ile VDS arasındaki fark nedir?

VPS ile VDS arasındaki farkı anlamak için aşağıdaki tanımları okumanız gerekmektedir.

VPS Nedir?

VPS (Virtual Private Server), paylaşımlı özel sanal sunucu anlamına gelir. Bir fiziksel sunucunun donanımının mantıksal olarak bölümlenmesi sonucu ortaya çıkan her sanal sunucuya verilen isimdir. Sanal sunucunun kullandığı kaynaklar örneğin ram ve işlemci aynıdır, ancak içerisimdeki sistemler farklı farklıdır. Tahsis edilen ram ve işlemci paylaşımlı sanal sunucularda başkaları tarafından kullanılabilir.

VDS Nedir?

VDS (Virtual Dedicated Server), paylaşımsız sanal sunucu anlamına gelir. Bir fiziksel sunucunun donanımının sanallaştırılması sonucu ortaya çıkan sunucuya verilen isimdir. VDS sunucunun kullandığı kaynaklar örneğin ram ve işlemci paylaşımsızdır, işletim sistemleri ile farklı farklıdır. Tahsis edilen ram ve işlemci paylaşımsız vds sunucularda başkaları tarafından kullanılamaz. Bu da ek performans sağlar.

Kısaca VDS türündeki sunucular VPS’lere göre çok büyük olmasa da dedike bir kaynak sağladığından daha iyi performans sağlar diyebiliriz.

Önerilen Diğer Konular

VPS ile VDS arasındaki fark nedir? makalesi için yalnızca aktif bir hizmeti bulunan cliaweb müşterilerine destek sunulmaktadır. Harici olarak herhangi bir destek sunulmamaktadır. Eğer cliaweb.com müşterisi iseniz ve aktif bir hizmetiniz bulunuyor ise Müşteri Paneli >>