Wordfence Malware Scan İle WordPress Virüs Tarama ve Temizleme

WordPress sistemlerde özellikle nulled tema ve eklenti kullanımlarında veya wordpress, tema, eklenti güncel olmadığında malware virüs bulaşma ihtimali mutlaka vardır. WordPress tamamen güvenli bir sistem değildir maalesef. Bu nedenle cliaweb olarak virüs bulaşan wordpress sitenizi nasıl taratabileceğinizi ve virüslerden nasıl temizlemeyebileceğinizi bu makalede anlatacağız.

Bu makalede yer alan Wordfence Malware Scan Virüs Tarama ve Temizleme işlemini tüm cliaweb Linux Hosting, VPS veya VDS paketlerinde gerçekleştirebilirsiniz.

İşlem öncesi kritik uyarılar!

1- Tarama öncesi mutlaka kişisel bilgisayarınıza veya sunucunuza yedek alınız.
2- Bu eklenti nin güvenlik, firewall ve malware scan özellikleri vardır, ancak biz bu makalede yalnızca scan özelliğini anlatacağız.
3- Bu eklenti virüs bulaşmış olan sitenize ait bazı wordpress dosyalarınızı silebilir. Bundan kaynaklı olarak wordpress siteniz hata verebilir. Virüs bulaşan dosyalarınızın orjinallerini yani sıfırını yükleyerek, veya devre dışı bırakarak bu sorunu aşabilirsiniz.
4- Bu cliaweb’in kendi sunucularında test ettiği bir makaledir, farklı sunucularda oluşabilecek hatalardan veya kayıplardan cliaweb sorunlu tutulamaz.

Öncelikle kuracağımız eklentinin adı Wordfence Security – Firewall & Malware Scan, biz bu makalede Scan kısmını anlatacağız.

WordPress Admin panelinizden Eklentiler -> Yeni ekle ye tıklayın;

Arama bölümünden Wordfence yazın, çıkan sonuçlardan Wordfence Security – Firewall & Malware Scan olanda Hemen Yükle seçeneğine tıklayın;

Etkinleştir e tıklayın;

WordPress Admin panelinizde sol menüden Wordfence -> Scan tıklayın;

START NEW SCAN tıklayın;

Tarama bittiğinde aşağıdaki gibi zararlı / virüslü dosyalarınızı size listeleyecek. Critical olanlar virüslü olanlar yani onarılması veya silinmesi gerekenlerdir;

Ön aşamada REPAİR ALL REPAİRABLE FİLES butonuna tıklayarak orjinal wordpress dosyalarını onarmayı deniyoruz;

REPAİR FİLES diyoruz;

Bu işlem sonrası yabancı dosyaları silmek için ise DELETE ALL DELETABLE FİLES butonuna basıp, onay verdiğinizde tüm yabancı critical dosyalar silinecektir;

Aşağıdaki gibi ekran çıkar ise DELETE FİLES diyoruz;

 

İpucu : Eğer virüs içeren kodu incelemek veya manuel ayıklamak ister iseniz orjinal wordpress dosyası ile virüslü dosyayı Details -> VİEW DİFFERENCES ile karşılaştırıp tespit edebilirsiniz. VİEW FİLES ile de direkt dosyanın kendisini kod yapısı olarak görüntüleyebilirsiniz;

Dosyaların bir yedeğini mutlaka kişisel bilgisayarınıza veya sunucunuza alınız. Bu işlemden doğabilecek veri kayıplarından ötürü cliaweb sorumlu değildir.

Önerilen Diğer Konular