WordPress Admin Paneline Tek İp Adresinden Erişme İzni

WordPress Admin paneli spam / bot ziyaretlerin vazgeçilmezidir. Bu ziyaretler hepimizin bildiği için iyi niyetli değildir, wp-login.php üzerinden brute login denemeleri ile wordpress sisteminizin admin paneline erişme amacı güder. Wğer başarılı olur ise de wordpress inizin admin paneli üzerinde dilediklerini yapabilirler.

Biz bu makalede /wp-admin/ dizinini bize ait olan statik veya belirli bir ip adresi üzerinden girilebilecek şekilde htaccess ile kurallandıracağız. Yani belirlediğimiz ip adresi /wp-admin/ e girebilecek, diğer ip adresleri giremeyecekler.

Bu makalede yer alan işlemi tüm Linux Hosting veya WordPress kurulu sitelerinizde gerçekleştirebilirsiniz.

wp-admin/ dizinine belirlediğimiz bir ip adresinin erişebilmesi için öncelikle cPanelimizin Dosya Yöneticisi üzerinden veya FTP üzerinden /wp-admin/ klasörüne giriş yapıyoruz. Ve Bu klasör altında .htaccess oluşturarak içerisine aşağıdaki kodları yapıştırıp kaydediyoruz. ipadresiniz kısımlarını kendi ip adresleriniz ile değiştirmeyi unutmayın ;

allow from = bu terimi her eklediğinizde karşısına izin verilecek ip adresini ekleyebilirsiniz. bu wp-admin dizinine erişime izin verecektir.

 

Önerilen Diğer Konular

One Response to “WordPress Admin Paneline Tek İp Adresinden Erişme İzni”